CNFR QUALIFIERS • PRCA WNFR QUALIFIERS • PRCA ROOKIE OF THE YEAR
CNFR QUALIFIERS | |||||
YEAR | NAME | HOMETOWN | EVENT | SOUTHWEST REGION | CNFR |
2005 | Amber Porter | Goldthwaite, TX | Barrel Racing | ||
Timber Moore | Ponder, TX | Tie Down Roping | CNFR Rookie of the Year | ||
Kyle Crick | Krum, TX | Team Roping Heeler | |||
2006 | Clay Dan Alexander | Poolville, TX | Team Roping Header | SW Region Champion | |
Timber Moore | Ponder, TX | Team Roping Heeler | SW Region Champion | ||
Nick Rawlings | Hopedale, IL | Team Roping Header | |||
2007 | Cody Tew | Belgrade, MT | Team Roping Header | National Champion Header | |
Justin Brashear | Weatherford, TX | Tie Down Roping | SW Reg. Reserve Champ | ||
Brady Threadgill | Halletsville, TX | Tie Down Roping | |||
2008 | Clif Cooper | Decatur, TX | Tie Down Roping | SW Region Champion | |
Kody Engle | Hobbs, NM | Goat Tying | SW Reg. Reserve Champ | ||
Arena Robertson | Augusta, MT | Breakaway Roping | SW Region Champion | ||
Arena Robertson | Augusta, MT | Team Roping Header | Reserve All-Around | ||
2009 | Clif Cooper | Decatur, TX | Tie Down Roping | SW Region Champion | |
George Rowland | Hobbs, NM | Tie Down Roping | |||
Jake Cobb | Decatur, TX | Team Roping Heeler | SW Region Champion | ||
2010 | George Rowland | Hobbs, NM | Tie Down Roping | Reserve Champ | |
Chris Demases | Boyd, TX | Tie Down Roping | |||
2011 | Reese Riemer | Stinnet, TX | Tie Down Roping | SW Region Champion | |
Jayci Miller | Stephenville, TX | Breakaway Roping | SW Region Champion | Round Winner | |
Cadee Tew | Harlowton, MT | Breakaway Roping | Reserve Champ | Round Winner | |
2012 | Sierra Kunesh | Helena, MT | Breakaway Roping | SW Region Champion | |
Will Woodfin | Marshall, TX | Team Roping Heeler | SW Region Champion | ||
2013 | Landon Williams | Midland, TX | Team Roping Heeler | Reserve Champ | |
2014 | Landon Williams | Midland, TX | Team Roping Heeler | Reserve Champ | |
Landon Williams | Midland, TX | Tie Down Roping | Reserve All-Around | ||
Casey Tew | Harlowton, MT | Team Roping Header | SW Region Champion | ||
Paul Melvin | Paradise, TX | Steer Wrestling | SW Region Champion | ||
Kody Mahaffey | Sweetwater, TX | Steer Wrestling | |||
Jared Parsonage | Maple Creek, Sask. | Bull Riding | Reserve Champ | Round Winner | |
Aaron Macy | Post, TX | Team Roping Header | |||
Cole Wheeler | Flint, TX | Team Roping Header | |||
2015 | Casey Tew | Lipan, TX | Team Roping Header | SW Region Champion | Round Winner |
Aaron Macy | Post, TX | Team Roping Header | Reserve Champ | ||
Seth Cooke | Weatherford, TX | Tie Down Roping | Reserve Champ | ||
Coledon Harmon | Lipan, TX | Steer Wrestling | Reserve Champ | ||
2016 | Lane Livingston | Seymour, TX | All-Around / TR | SW Region Champion AA | Round Winner |
Lane Livingston | Seymour, TX | Tie Down Roping | SW Region Champion | ||
Aspyn Dent | Lipan, TX | Goat Tying | SW Region Champion | ||
Casey Tew | Lipan, TX | Team Roping Header | Reserve Champ | ||
Cole Wheeler | Flint, TX | Team Roping Header | |||
2017 | Brogan Macy | Post, TX | Breakaway Roping | ||
Garret Jacobs | Lemitar, NM | Tie Down Roping | |||
2018 | Lane Cooper | Weatherford, TX | Team Roping Header | SW Region Champion | 6th in the nation |
Kirby Blankenship | Lampases, TX | Team Roping Heeler | SW Region Champion | 6th in the nation | |
Kelly Valdez | LaJunta, CO | Breakaway Roping | |||
2019 | Bristan Kennedy | Levelland, TX | Barrel Racing | SW Region Champion | |
Kasen Brennise | Craig, CO | Tie Down Roping | SW Region Champion | ||
Leighton Berry | Weatherford, TX | Bareback Riding | Reserve Champ | ||
Kade Smith | Post, TX | Team Roping Header | Reserve Champ | ||
Blake Bentley | Burleson, TX | Team Roping Heeler | Reserve Champ | ||
Chantz Webster | Ponder, TX | Tie Down Roping | |||
Lane Cooper | Weatherford, TX | Team Roping Header |